Ny sida 2

 

Svefi, Haparanda

Dreamweaver: fördjupning i webbdesign (ht2010) (2010-09-06 - 2010-12-17)

Mats Holmgren (mats.holmgren@svefi.net)

Målgrupp : Den här fördjupningskursen vänder sig till dig som kan skapa enkla webbsidor i Dreamweaver och som nu vill lära dig skapa litet mer avancerat innehåll. Du behöver naturligtvis inte vara någon expert för att gå fördjupningen!

Sista ansökningsdatum : 2010-09-08

Kursbeskrivning : (Även om detta är fördjupningen så går det bra att välja att läsa grundkursmaterialet istället.) Nu när vi kan grunderna i Dreamweaver ska vi använda programmet för att skapa litet mer avancerat innehåll i våra sidor. Som vanligt så går vi sakligt framåt i lugn takt tills vi lärt oss precis hur sakerna funkar, så ingen behöver stressa. Kursen är anpassad för dig som är intresserad av webbdesign och kan göra enklare sidor, men som kanske inte är någon expert. Allt kursmaterial finns att läsa på nätet. Det enda du måste ha tillgång till är webbdesignprogrammet Adobe Dreamweaver, som går att köpa till 80% studentrabatt även om du inte har något CSN-kort när kursen väl börjat. Du läser kursmaterialet och löser uppgifterna när du själv har tid. Vi har inga fysiska träffar: alla kontakter mellan kursledaren och deltagarna sker i särskilda diskussionsforum via gratisprogrammet FirstClass, som ni får information om i samband med kursstarten. Den här kursen är 15 veckor lång. Grundkursen börjar som en separat kurs i januari.

Avgift : 350 kr (inkl. bl.a. tillgång till webbaserat studiematerial) tillkommer.

Deltagarens arbetsinsats : Beräknad tidsåtgång är ca 10 tim/vecka (motsvarande 25% studier).

Kursmaterial : Allt kursmaterial är gratis och finns på kursens webbplats. Kursdeltagaren står själv för sina uppkopplingskostnader samt eventuella kostnader för eget inköp av programmet Dreamweaver (går att köpa till studentrabatt vid kursstart).

Intyg : Intyg erhålles efter genomförd kurs.



««Tillbaka

Kursutbud